धान ब्लक विकास कार्यक्रम अन्तरर्गत कृषक समुहलाई सामाग्री वितरण - Nepal Frontline
Latest
img

धान ब्लक विकास कार्यक्रम अन्तरर्गत कृषक समुहलाई सामाग्री वितरण

नवलपुर
कृषि ज्ञान केन्द्र नवलपुरले व्यवसायिक कृषि उत्पादन केन्द्र(धान ब्लक) विकास कार्यक्रम अन्तरर्गत कृषक समुहलाई सामाग्री वितरण गरेको छ । मध्यविन्दु नगरपालिका वडा नम्बर ४ लुसलहरीको शिरथान कृषक समूहलाई आज एक कार्यक्रमको आयोजना गरी कृषि औजारहरु वितरण गरेको हो ।

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथी एवं जिल्ला समन्वय समितीका प्रमुख बावुराम विश्वकर्माले कृषकहरुलाई कृषि सामाग्री वितरण गर्दै कृषि पेशामा आत्मनिर्भर हुनका लागि आधुनिक कृषि औजारहरुको आवश्यकता रहेको बताउनुभयो । लुसलहरी क्षेत्रका कृषकहरुलाई व्यवसायिक कृषि उत्पादन केन्द्र कार्यक्रमले धरै सहयोग पुग्ने भन्दै आगामी दिनमा कृषकका समस्याहरुलाई सम्बोधन गर्न आफुले सक्ने सबै सहयोग गर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गर्नुभयो । त्यस्तै कार्यक्रममा बोल्दै जिल्ला समन्वय समिति उपाध्यक्ष शकुन्तला लम्सालले व्यवसायिक कृषि उत्पादन आजको अवश्यकता भएको हुदा कृषि सामाग्रीको प्रयोगले कृषकलाई सहज हुने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो । यस कार्यक्रम अन्तरर्गत कृषकलाई मल, बिउ संगै आवश्यक कृषि सामाग्री र सिंचाईको पुर्वाधार समेत निर्माण गर्ने कृषि ज्ञान केन्द्रका प्रमुख कुल प्रसाद तिवारीले बताउनुभयो । कृषि उत्पादन बढाउन संचालन गरिने ब्लक क्षेत्रको समय अवधि भने २ वर्ष मात्रै भएको जानकारी दिनुभयो ।

कृषि ज्ञान केन्द्र मार्फत २४ लाख १३ हजार ७ सयको लागतमा धान ब्लक कार्यक्रम शुरु भएको हो । कृषि ज्ञान केन्द्रको मल,बिउँ,धान काट्ने मेशिन, स्प्रे टंकी,त्रिपाल सहित आवश्यक कृषि सामाग्रीमा ५० प्रतिशत अनुदान, ३ सानो र १ ठूलो गरी ४ वटा ट्युवेल सहित सिंचाइ पुर्वाधारमा ८५ प्रतिशत अनुदान रहेको बाली विकास अधिकृत दिनेश पाठकले बताउनुभयो ।
धान काट्ने हाते मेशिन पाएर शिरथान कृषक समूहका सदस्य ज्ञानराम चौधरी निकै खुसी हुनुभयो । उहाले भन्नुभयो“ हाते मेशिन युटुवमा देखेको थिए आज आफैले प्रयोग गर्न पाउदा निकै खुसी लागेको छ । खेतमा पानी जम्ने हुदा धान काट्न ठूलो मेशिनले गाह्रो भएको थियो अब हाते मेशिन भएसी धान काट्न मात्रै होइन अन्य बाली भित्राउन पनि सजिलो हुनेभयो।”

ठूलो ट्याक्टर भनेको समयमा नपाउने र महंगो भएको भन्दै खेत जोत्नको लागि हाते ट्याक्टर सजिलो हुने खड्क नारायण चौधरीले बताउनुभयो । हाते ट्याक्टर पाएर खुसी व्यक्त गर्दै चौधरीले कृषकको लागि हाते ट्याक्टर उपयुक्त र लाभदायक भएको बताउनुभयो । व्यवसायिक कृषि उत्पादन केन्द्र(धान ब्लक) कार्यक्रम १ सय २० हेक्टर क्षेत्रफलमा संचालन हुने र २ सय २० घरधुरी लाभाम्वित हुने कृषि ज्ञान केन्द्र नवलपुरले जनाएको छ ।

 

Related Post

Leave A Comment